23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

En milliard mere i omsætning: Bundlinjen påvirkes også positivt hos dansk skomærke

Fra 100 millioner kroner i overskud efter skat til et ditto på 363 millioner kroner.

Det er de kolde tal for den danske skokoncern Ecco, der i sidste uge præsenterede deres årsregnskab for 2022. Også på omsætningen var der markant vækst at hente for Ecco, der på toplinjen voksede med tæt på tre milliarder kroner - fra 9,1 milliarder kroner i 2021 til 11,8 ditto i 2022. 

Det skriver Børsen

Mens Ecco-koncernen ikke noget sted i deres offentliggjorte regnskab omtaler deres aktiviteter i Rusland - som de er blevet kritiseret for i forbindelse med landets invasion af Ukraine - peger ledelsen i koncernen på én bestemt årsag til, at 2022-regnskabet tager sig bedre ud end tallene fra 2021. 

- Ecco opnåede i 2022 en stærk vækst på tværs af alle salgskanaler. Præstationen i det direkte forbrugersalg var særligt opmuntrende, hvilket blev løftet af meget få covid-restriktioner i forhold til sidste år. E-handelssalget voksede betydeligt, og detailsalget næsten fordoblede væksten, da salget blev forbedret af en stærkere prisrealisering og flere besøgende i butikkerne, skriver ledelsen i årsregnskabet. 

Ecco har over 2200 butikker på verdensplan og beskæftiger over 21.000 ansatte. 

Se nøgletal for: {{ company.name }}
BREAKING
{{ article.headline }}
0.477