Otte butikker på Sjælland og en enkelt i Aalborg.
Sådan lyder opstillingen i den række af Aldi-butikker, der allerede fra fredag 1. september påbegynder et ophørsudsalg. Det oplyser Aldi Danmark i en række pressemeddelelser onsdag.
Lukningerne sker som led i, at Rema 1000 onsdag endeligt fik bekræftet, at handlen med Aldi var godkendt af konkurrencemyndighederne. Og dermed kunne handlen, der blev annonceret i december sidste år, præsenteres onsdag eftermiddag.
Dette betyder, at Aldi-butikkerne lukker ned i fem puljer i løbet af de kommende tre måneder, og første etape skydes allerede i gang fredag.
Her er det Aldi-butikkerne i Ringsted, Roskilde, Nykøbing Sjælland, Sorø, Hundested, Holbæk, Skibby, Karlslunde og Aalborg, der påbegynder et ophørsudsalg - inden de senest lukkes helt ned torsdag 7. september.
Fakta om forestående Aldi-lukninger
- Køgevej, Ringsted
 - Søndre Ringvej, Roskilde
 - Egebjergvej, Nykøbing Sjælland
 - Holberg Arkaden, Sorø
 - Strandvejen, Hundested
 - Borgmester N. E. Hansensvej, Holbæk
 - Hovedgaden, Skibby
 - Ræveholmsvej, Karlslunde
 - Dannebrogsgade, Aalborg
 
                