23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Salling Group-direktør vil hellere have markedsandele frem for nyt marked

Fokus for Salling Groups discountkæde Netto er ikke at indtage flere lande end Danmark, Tyskland og Polen, siger administrerende direktør i koncernen, Anders Hagh, til Finans

I stedet er fokus på at konsolidere sig på de tre markeder - og styrke Nettos positioner på selvsamme. 

- Det afgørende er at bruge vores kræfter og penge på at sikre skala i alt hvad vi gør, så duer det ikke at drøne rundt i et land og have en halv procent eller en procent markedsandel. Den rigtige model for os er at være solidt placeret. Selvom vi er markedsleder i Danmark, er vi i udlandet en lille spiller. Vi har nok at gøre med at få udbygget vores positioner på de tre nuværende markeder, siger Anders Hagh til Finans. 

Netto opruster i denne tid på discountmarkedet i Danmark og har allerede rundet 500 butikker - og flere kommer til, når konkurrencemyndighederne - formentlig inden årsskiftet - har færdigbehandlet Salling Groups Aldi-handel. 

Netto-kæden bliver dog også pustet i nakken af Rema 1000, som - når mellem 60 og 80 Aldi-butikker er konverteret - kommer til at nærme sig 450 butikker på landsplan. 

Tilsvarende regner Netto med at have konverteret samtlige af deres eksisterende butikker til et nyt 3.0-koncept inden 1. april 2024. 

Se nøgletal for: {{ company.name }}
BREAKING
{{ article.headline }}
0.472