23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Leverandører fri for urimelig handelspraksis

Det fastslår Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen i ny rapport

Samhandlen med fødevarer mellem producenter og leverandører og detailleddet sker efter reglerne, og der forekommer stort set ikke urimelig handelspraksis på det danske marked.

Det fastslår Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen efter at have undersøgt Fødevarehandelsloven gennem de seneste tre år, hvor loven har været gældende.

I en rapport fastslår styrelsen, at der ikke er tegn på urimelige handelspraksisser i større omfang. Styrelsen har således i de tre år, loven har været gældende, kun modtaget én klage, og den blev efterfølgende trukket tilbage.

Styrelsen skriver i sin undersøgelse, at resultaterne viser, at der "i Danmark er relativt få aftalevilkår, hvor købere og leverandører af landbrugs- og fødevarer oplever problemer med urimelige handelspraksisser".

Dansk lov fungerer

Med Fødevarehandelsloven har Danmark indført EU's direktiv om urimelig handelspraksis i landbrugs- og fødevareforsyningskæden i dansk lov.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.062