Peter Kjeldahl og broderen Jens Kristian Kjeldahl driver sammen Brdr. Kjeldahl Samsø, som har en fast aftale med Dansk Supermarked om levering til samtlige 446 Netto-butikker. Det skriver Borsen.dk.
- Det hele er bygget op omkring Netto, og uden Netto havde vi ingen forretning. Foruden de job, vi står for her i virksomheden, giver aftalen også arbejde til øens elektriker og smed, ligesom det skaber lærepladser, at vi leverer til en stor kæde, siger Søren Peter Kjeldahl til Borsen.dk.
Han forklarer videre, at der på 35 procent af landbrugsarealet på Samsø i dag dyrkes grøntsager til Dansk Supermarked. Aftalen med Netto har sikret virksomheden en omsætning på over 65 mio. kr. og beskæftigelsen af 80 ansatte.