23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Fra kundefavorit til prisvinder: Supermarkedskæde scorer dobbelt på Fødevaredagen

De kan næsten ikke få armene ned i Dagrofas supermarkedskæde Meny.

Få dage efter, at Meny overtog konkurrenten Rema 1000's trone som danskernes foretrukne dagligvarekæde i Loyalty Groups Brancheindex, var der dobbelt op på priser i Landbrug og Fødevarers Fødevaredagen på Hindsgavl Slot på Fyn.

Her vandt Meny to priser, både Slagterprisen og Mejeriprisen.

Den første gik til slagtermester Anders Kjeldberg og Meny Herning, mens mejeriprisen gik til hele kæden.

- Vi er utroligt stolte og taknemmelige over, at vi har vundet de her priser. Og jeg kan garantere, at ingen er kommet sovende til det. Anders Kjeldberg, hans team og en hel masse mennesker bag dem, har virkelig lagt sig i selen for at nå så langt, og nu vinder de slagterprisen. Og på samme måde med hele vores mejeriteam, der virkelig arbejder for at give kunderne den bedste oplevelse, siger Richo Boss, kædedirektør i Meny.

Midt i al glæden savner han dog en særlig pris.

- Jeg synes, at det er utroligt ærgerligt, at vi og alle de andre kæder ikke kæmper om en pris inden for frugt og grønt. Det er så vigtig en kategori for os alle. Jeg håber virkelig, at det er en kategori, vi får lov at hylde næste år, og så vil vi selvfølgelig meget gerne vinde den, siger han.

Dagens øvrige vindere af de to priser var Steffen Vammen Kolstrup og André Kjelkvist-Born, Kjelkvist og Born Rødovre Centrum i kategorien privatslagter og Netto i mejeriprisens discount-kategori.

Se nøgletal for: {{ company.name }}
Dagligvarer Se tema
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web03