23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Salling Groups ekspansions-lokomotiv: - Interessant, hvis store kæder overvejer exit fra Polen

Netto i Polen er blevet udset til at levere en pæn andel af den omsætningsvækst, der skal til, for at løfte hele Salling Group op til de 100 milliarder kr. i 2028, som er målet i gigantens strategiplan, ”Aspire 28”

Også størrelsen af den danske discountkædes polske butiksnet har fået en selvstændig målsætning: Netto Polen skal nå op på 1000 butikker i løbet af tre år. 

I dag er der 686. Men det er stadig lidt efter polske forhold, hvor den portugisiskejede markedsleder Biedronka har over 3700.

I et interview i Finans medgiver kædens direktør i Polen, Brian Nyeng Olesen, at målet på de 1000 butikker nok ikke nås uden "et opkøb eller to".

Han nævner både mulighederne for mindre opkøb - som kæder med 20-60 butikker, der ikke indgår i de store dagligvare-grupperinger, men holder også øje med større muligheder.

- Hvis nogle af de store, udenlandske dagligvarekæder inden for supermarkeder også overvejer et exit fra Polen, kunne det også være interessant, men meget afhænger af, hvordan formaterne ser ud. Nogle af deres butikker er for store, men ikke alle, siger Brian Nyeng Olesen.

Det var netop den form for opkøb, som Salling Group lavede i 2021, da den britiske gigant Tesco besluttede at forlade Polen. Dengang blev Netto Polen næsten fordoblet i butiksantal. 

Blandt de store internationale spillere er blandt andre de tyske discountgiganter Aldi og Lidl samt franske Carrefour aktive i Polen.

Se nøgletal for: {{ company.name }}
Dagligvarer Se tema
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|