23948sdkhjf

Strejke koster slagteriarbejdere 65 kroner i timen i bod

Overenskomststridig arbejdsnedlæggelse fortsætter og koster 65 kroner i skærpet bod for ansatte hos Danish Crown i Horsens.
De ansatte på Danish Crowns slagteri i Horsens er så utilfredse med deres arbejdsvilkår, at de fortsætter med at nedlægge arbejdet. Tillidsrepræsentant Klaus Olesen oplyser, at medarbejderne er gået hjem efter fagligt møde onsdag.

Samtidig er de ansatte blevet pålagt en skærpet bod i Arbejdsretten, som kan komme til at koste dem dyrt.

- Arbejdsretten er selvfølgelig nået frem til, at mine kollegers arbejdsnedlæggelse er overenskomststridig. Det betyder, at de kolleger, der møder ind onsdag efter 14.30, bliver pålagt en skærpet bod på 65 kroner i timen, hvis de opretholder arbejdsnedlæggelsen, siger Klaus Olesen.

Allerede fredag fik en kontrovers omkring en ændring i en midlertidig aftale tre afdelinger til at nedlægge arbejdet. Mandag bredte arbejdsnedlæggelsen sig til hele slagteriet.

/ritzau/
Kommenter artiklen
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.125