23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Kähler-ejer dropper salgsplaner

De ansatte blev urolige ved udsigten til salg.

Frantz Longhi bekræfter over for Børsen, at han nu helt har droppet planerne om at sælge ud af Kähler, skriver avisen.

Keramikforretningen Kähler har de seneste måneder bevæget sig i retning af et salg, men planerne er nu droppet - blandt andet af hensyn til de ansatte, siger virksomheden.

- Sådan en proces skal man ikke køre i for lang tid, for det gjorde medarbejderne urolige og skaber noget usikkerhed for, hvad der skal ske i fremtiden, siger Frantz Longhi.

Han fortæller desuden, at han har oplevet hele processen som "utroligt positiv", og at han har fået en masse rådgivning og idéer til virksomheden, som han nu vil implementere.

Børsen skriver dog også, at flere fonde har afvist at købe virksomheden, fordi Kähler nedjusterede sine salgsmål midt i salgsprocessen, og fordi man var bange for, at de populære vaser er et modefænomen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.055|instance-web01