23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Birger Christensen dropper Kina

Det har været dyre lærepenge for virksomheden, der dog ikke har droppet tanken om at vende tilbage engang.
Annonce

Den danske modevirksomhed Birger Christensen har stoppet sine aktiviteter i Kina, skriver Berlingske.

- Det er ikke lykkedes os at få den forretningsmodel til at fungere derude. Set retrospektivt har vi simpelthen ikke været tæt nok på forretningen. Den kan ikke drives hjemmefra. Det er helt klart en læring, vi har taget med. En dyrt købt læring, siger Denise Christensen, der er administrerende direktør for virksomheden.

Annonce

Birger Christensen indledte et offensiv i Kina for fire år siden, hvor man blandt andet etablerede et showroom i Beijing.

Annonce

Kina bliver stadig vurderet til at være et interessant marked, og Denise Christensen siger til Berlingske, at det ikke er udelukket, at virksomheden vil vende tilbage om nogle år.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.187|instance-web03