23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

500 kinesiske Hjem-Is-caféer er kommet forsinket fra start

Det har taget længere tid end forventet at sikre sig rettighederne til Hjem-Is' varemærker på det kinesiske marked.

Hjem-Is' planer om at åbne 500 iscaféer i Kina er kommet forsinket fra start. Indtil videre er åbningen af den første isbutik forsinket med et år.

Det skyldes, at det har taget længere tid end forventet at få sikret sig rettighederne til Hjem-Is' varemærker i Kina.

Det skriver DR Syd

.

- Det nytter ikke noget, at vi går ud og åbner en café i dag, hvis myndighederne i overmorgen påpeger manglende registreringer, siger Tom Roth, der er driftsdirektør i Hjem-Is, til DR Syd.

Det er da også helt rigtigt at vente, mener Ulrik Dahl, der er direktør i Dansk Eksportforening.

Reglerne for at sikre sig rettighederne til et varemærke er nemlig anderledes i Kina end herhjemme.

I Kina er det altafgørende at være den første til at ansøge om rettighederne til et varemærke. Herhjemme er det afgørende, hvem der først har brugt det, fortæller Ulrik Dahl.

- Hvis Hjem-Is ikke får registreret sit navn og logo, så risikerer virksomheden, at der er en kinesisk aktør, der registrerer det og bruger det til at sælge produkter - måske endda nogle, der ligner, Hjem-Is' produkter, forklarer han til DR Syd.

Hjem-Is' vej ind på det kinesiske marked skal ske gennem et partnerskab med en kinesisk milliardær. Planen er, at Hjem-Is skal stå for produktinnovationen og designoplægget til iscaféerne.

Den kinesiske partner skal så til gengæld finde de rette lokationer til caféerne.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.156|instance-web04