23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Matas i Næstved sender 264 kg plast til genanvendelse

264 kg plastemballage. Så meget har borgerne i Næstved indleveret i deres tre lokale Matas-butikker som led i en kampagne, der skal sætte fokus på genanvendelsen af plast. Det skriver Næstvedbladet.

- Der er desværre meget plastaffald, der for eksempel ender i naturen eller i forbrændingsanlæg, og det belaster jo miljøet. Derfor er Matas Retursystem et rigtig godt alternativ, hvor vores kunder kan vide sig sikre på, at den tomme emballage genanvendes, siger Lina Lembcke Maegaard, butikschef i Matas på Sct. Jørgens Park til Næstved-Bladet.

I den anden ende af landet har de også taget initiativet til sig. Således blev der afleveret 120 kg plast i butikkerne i Hobro og Hadsund, viser netop offentliggjorte tal fra Matas som Hobro-Bladet har fået fat i. Tallene viser mængden af indsamlet plast fra april til nu, som er den periode kampagnen har kørt.

I hver af landets Matas-butikker er der opstillet beholdere, hvor kunder kan aflevere deres brugte emballage købt i butikken. Matas sender herefter plasten til genanvendelse, hvor den eksempelvis kan laves om til tæpperør eller bunde til trafikkegler.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web03