23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Avis: Rema 1000 har fået 30 indskærpelser

Ekstra Bladet bringer i dag historien om, at butikker i Rema 1000-kæden i løbet af sidste år og i år har fået 30 indskærpelser, seks sure smileys og et påbud fra fødevarekontrollen.

Værst så det ud i Rema 1000-butikken på Roskildevej i Ringsted, hvor fødevarekontrollen for få uger siden greb til decideret at lukke butikken på grund af museekskrementer og gamle madrester på gulvet, men avisen bringer flere andre eksempler.

- Vi er utilfredse med, at ikke alt har været i orden. Fødevaresikkerhed har højeste prioritet. Det er et primært fokusområde for samtlige 11.000 ansatte i vores knap 300 butikker Men desværre er der sket menneskelige fejl, som udløser Fødevarestyrelsens kritik, siger Anders Rene Jensen, indkøbs- og marketingdirektør for Rema 1000 til Ekstra Bladet.

- I hvert tilfælde rykker vores kvalitetsafdeling ud til butikken for at gennemgå forholdene, som med det samme bringes i orden, for vi har om nogen en interesse i at have den højeste fødevaresikkerhed, fortsætter han.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.163|instance-web01