23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Drama i Helsingør: Forening går solo

Detailhandelsforeningen må se Helsingør Handel afbryde samarbejdet
Annonce

Paraply-organisationen Detailhandelsforeningen i Helsingør Kommune ærgrer sig, efter cityfireningen Helsingør Handel har meldt sig ud af samarbejdet.

Det skriver Helsingør Dagblad.

- Udmeldingen fra Helsingør Handel er ærgerlig. Ikke mindst set i lyset af, at den tidligere formand for Detailhandelsforeningen brugte otte år på at samle detailhandlen i hele kommunen og centrene i én gruppe. Det ligger vel også lidt i tiden at prøve at samarbejde og ikke skille sig ud, siger Claus Nissen, formand for Detailhandelsforeningen, til Helsingør Dagblad.

Annonce

Claus Nissen vil nu indkalde til et bestyrelsesmøde i Detailhandelsforeningen, hvor han vil sondere terrænet. Det sker for at finde ud af, om shoppingcentrene i kommunen har mere til fælles end de har med Helsingør Handel.

Annonce

Han understreger, at Helsingør Handel altid er velkommen tilbage, men Piet Petersen, bestyrelsesmedlem i Helsingør Handel, siger til Helsingør Dagblad, at Helsingør Handel i øjeblikket befinder sig i en proces, hvor man har brug for at have sit eget talerør.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.048|instance-web04