23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Returvarer æder en stor del af overskuddet

Ny undersøgelse: Små og mellemstore virksomheder taber op til 20 pct. af deres overskud grundet returvarer.
Annonce

Store internetvirksomheder har sat en lempelig standard for returvarer, hvor det er meget let for kunderne at fortryde deres køb, men den tendens sætter små og mellemstore virksomheder under pres, fortæller Jyllands-Posten. 

Således viser en ny undersøgelse fra Plytix, at små og mellemstore virksomheder taber op til 20 pct. af deres overskud på grynd af omkostningerne ved returvarer. 

Annonce

Returvarer betyder nemlig ekstra fragt og omkostninger ved service to gange. 

- Der er ingen tvivl om, at det er store spillere som Amazon, der sætter returpolitikken kraftigt under pres hos dem, der ellers har haft en holdning til, at det skal koste penge, siger professor i marketing CBS, Mogens Bjerre. 

Annonce

Undersøgelsen viser desuden, at over 50 pct. af varerne bliver returneret, fordi varen ikke lever op til kundens forventninger. 

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|