23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Designfirma fik ordrer fra Europa og Asien

Messesucces kan give internationalt gennembrud for Sorø-firma
Annonce

Mie Bjerregaard satsede 60.000 kroner for at vise sit firma Zoo Design frem for de 25.000 besøgende på Kinder + Jugend Messe i Köln. Penge som ser ud til at være givet godt ud. Det skriver SN.dk. 

Zoo Design Som fremstiller børnetøj, sengetøj og lignende. Det var der både ordrer og kontakter på Frankrig, Spanien, Italien, Holland, Belgien, Ukraine og Grækenland, samt interesse så langt væk fra som Sydkorea, Taiwan og Kina. 

Annonce

- Jeg kom hjem med mere end en håndfuld helt konkrete bestillinger og 70 kontakter, som jeg nu skal følge op på. Det er utroligt spændende, og jeg er meget overrasket over, at min lille stand på den store messe fik så stor opmærksomhed, siger Mie Bjerregaard til SN.dk. 

Annonce

Hun startede Zoo Design i 2012 og har stadig virksomheden ved siden af sit almindelige job. Kommer et internationalt gennembrud vil hun søge investorer til det – stadig – lille firma.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|instance-web03