23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Japansk tøjkæde åbner butik i København 5. april

Den japanske tøjkæde Uniqlo fortæller, at datoen for åbningen af kædens første butik i København er d. 5. april. 

Den nye butik ligger på Strøget i det historiske Louises Hus, hvor Louise Christine Rasmussen, senere kendt som grevinde Danner, åbnede en tøjbutik i 1844.

Nedtællingen begyndte allerede i juni sidste år, da Uniqlo annoncerede planerne om at åbne en butik i Danmark.

Uniqlo blev grundlagt i 1984 og er dedikeret til kædens såkaldte LifeWear-filosofi, som er en forpligtelse til at skabe perfekt tøj, der opfylder forbrugerens behov og er tilpasset deres livsstil - til Københavnerne såvel som danskere generelt, skriver kæden i en pressemeddelelse. 

- Vi er meget glade for at åbne vores første butik i København. Vi har en dyb respekt for det danske folk, og vi ser mange ligheder mellem vores japanske arv og den danske livsstil. Fra en fælles forståelse for enkelhed, skønheden og kvaliteten i hverdagen håber vi, at LifeWear vil give genlyd hos danskerne og deres daglige livsstil , siger Mikiya Kurosu, COO, Uniqlo Sverige og Danmark.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.173