Dansk Supermarked og Coop Danmark har kraftigt faldende omsætning på danske kreditkort, efter at supermarkederne 1. oktober sidste år begyndte at benytte sig af den ny mulighed for at vælte gebyret over på kunderne. Faldet i omsætningen var i fjerde kvartal i 2011 hos de to aktører på henholdsvis 24 % og 14 %.
Det koster i dag kunden 0,75 % af beløbet at betale med et dansk udstedt kreditkort i supermarkedet, og det bremser tilsyneladende kundernes brug af kortet.
– Det ser ud til, at vi i slutningen af fjerde kvartal har mistet op imod en tredjedel af omsætningen på de danske kredit-kort, siger Dansk Supermarkeds finanschef Jan Møller.
Han fortæller, at kunderne ikke reagerede særlig meget på gebyret i den første måned oktober, men i november faldt omsætningen på de danske kreditkort kraftigt.
Læs mere i Dansk Handelsblad