23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Carlsberg vil afnotere Baltika

Den danske bryggerikoncern planlægger at ansøge den russiske børs om at afnotere Baltika hurtigst muligt.
Annonce

Carlsberg ønsker at afnotere sit russiske bryggeri Baltika fra børsen uanset resultatet af det ventede frivillige indløsningstilbud til Baltikas øvrige aktionærer.

Det oplyser bryggerikoncernen nu i en pressemeddelelse, der uddyber de planer, som Carlsberg første gang luftede i årsrapporten for 2011 i sidste måned.

Annonce

- Carlsberg Gruppen vil afnotere Baltika uanset et eventuelt frivilligt indløsningstilbud. Beslutningen om afnotering vil blive truffet af Baltikas bestyrelse (i hvilken Carlsberg har kvalificeret flertal) og kræver ikke godkendelse af generalforsamlingen. Efter en sådan bestyrelsesbeslutning vil Baltika ansøge den russiske børs om at få Baltikas aktier afnoteret så hurtigt som muligt i henhold til gældende børsregler, skriver Carlsberg, som i dag ejer 85 procent af Baltika, når Baltikas egne aktier fraregnes.

Annonce

Lykkes det at nå en ejerandel på 95 procent, vil de resterende aktionærer blive tvangsindløst.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.039|instance-web01