23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Fleggaard angriber danske købmænd

Mike Simonsen, administrerende direktør i Fleggaard Detail i Tyskland, kritiserer de danske supermarkeder for dårlig købmandsskab.

I JyllandsPosten i dag opfordrer han de danske supermarkeder til at reducere deres høje avancer frem for at beklage sig over sukker- og fedtafgifterne.

- Jeg tror, modstanden mod grænsehandlen er størst der, hvor man ikke er dygtig nok til at drive købmandskab, lyder det fra Mike Simonsen.

Henrik Kirketerp, direktør i Dansk Supermarked, har dog svært ved at genkende kritikken, og han opfordrer Fleggaard til at åbne en butik i Danmark, hvis Mike Simonsen mener, at det er så attraktivt.

Jens Juul Nielsen, informationsdirektør i Coop, påpeger også, at Fleggaard ikke betaler moms af sine indkøb, så selv om Coop solgte sine varer uden avance, ville Fleggaard stadig kunne sælge sine varer billigere på den anden side af grænsen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web03