23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Krig på tilbuds-apps er brudt ud

Mens kædernes papir-tilbudsaviser ser ud til at være på retur efter mange års dominans i markedsføringen, er bestræbelserne på at finde en smart elektronisk afløser gået ind i en ny fase.

Tilbudsugen.dk giver nu kometen eTilbudsavis konkurrence på nemme elektroniske løsninger til tilbudshungrende danskere.

Hidtil har eTilbudsavis, der vandt e-handelsprisen 2011 i mobil e-handel, været nogenlunde alene på markedet med den type app, som på tilsvarende måde hjælper dagligvareforbrugerne i deres tilbudsjagt.

Den nye app kan bruges på både PC, tablet og smartphone og tager, som navnet siger, udgangspunkt i den gode gammeldags papir-indkøbsliste.

– Omdrejningspunktet for forbrugeren er: Hvad har du brug for, frem for: Hvad kan du få, fortæller direktør i detail-konsulenthuset Icoco, Claus Nykjær (foto), der fungerer som rådgiver for tilbudsugen.dk.

Læs mere i Dansk Handelsblad fredag 30. november

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web04