23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Analyse: Her er danskernes chipsvaner

Chips er mere populære blandt jyder end sjællændere, mens indtaget fordeles ligeligt mellem kvinder og mænd.
Annonce

Chips er et større hit i Jylland end på Sjælland, viser en ny undersøgelse, som FDB Analyse har foretaget.

På en helt almindelig hverdagsaften spiser 3 ud af 100 jyder chips efter aftensmaden, mens det samme gælder for under 2 af 100 nordsjællændere. Københavnerne placerer sig cirka midt mellem de to yderpoler.

Annonce

Til gengæld er der ingen nævneværdig forskel på chipsindtaget blandt henholdsvis kvinder og mænd, viser undersøgelsen, som også kan udnævne lørdag til den helt store chipsdag i Danmark.

Annonce
Lav indkomst = flere chips

Således er der chips på bordet i godt 5 procent af alle danske hjem om lørdagen, mens tallet er lidt over 4 procent på fredage.

Annonce

Endelig skal det med, at indtaget af chips tilsyneladende også flugter med danskernes personlige indkomst. Gruppen med en lav personlig indkomst spiser således oftere chips end gruppen med en mellem personlig indkomst, som igen spiser flere chips end gruppen med en høj personlig indkomst.

Annonce

Se de detaljerede statistikker om chipsindtaget

her

.

Annonce

Kilde: FDB Analyse

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|