23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Forbrugerne vil gerne presses til at undgå buræg

Dyrenes Beskyttelse satser på ny kampagne, som skal få detailhandlen til helt at fjerne burhønseæg fra hylderne.

Danskerne har mange gode intentioner, når det gælder dyrevelfærd, men vælger alligevel den billigste vare, når de står i supermarkedet. Derfor satser Dyrenes Beskyttelse nu på, med en ny kampagne at få detailhandlen til helt at fjerne burhønseæg fra hylderne. Det skriver Politiken.

En meningsmåling fra YouGov viser, at danskerne bakker op om forslaget.

Pressechef i Dansk Supermarked, Mads Hvitved Grand, udtaler, at forbrugernes valgmuligheder vejer tungere end hensynet til hønsene, samt, at det for mange mennesker er vigtigt, at de har valgmuligheden.

Han er uenig med Dyrenes Beskyttelse i, at forbrugernes adfærd er urokkelig, og henviser til, at buræggene i koncernens butikker udgør 45 pct. af det samlede salg af æg.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078