23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Dansk babyalarm med store ambitioner

Nabby, der producerer babyalarmer, vil ud på det nordeuropæiske marked - høje fødselstal lokker.
Annonce

Nordeuropæiske forældre skal bruge danske babyalarmer. Det er ambitionen hos Nabby, der er fristet af de høje fødselstal i de danske nabolande. Det skriver Børsen i dag.

Nye markeder

Planerne skal gerne udrullles i det kommende år, og virksomheden forhandler med flere internationale distributører.

Annonce

- Om et år er vi etableret i flere europæiske lande, heriblandt Sverige, Norge, Tyskland og England. Vi har ikke engang været ude i en måned, men vi kigger allerede mod nye markeder. Så vi går en rigtig spændende periode i møde, siger Anders Vesterborg Larsen, der er administrerende direktør i Nabby, til Børsen.

Annonce
Bluetooth

Anders Vesterborg Larsen har stiftet virksomheden sammen med Alex Dagil, og Nabby hører hjemme på Frederiksberg i København.

Annonce

Nabbys babyalarmer bruger bluetooth-teknologi til at forbinde babyalarmen med brugernes smartphones.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web02