23948sdkhjf

Første Nemlig-overskud venter ikke lige rundt om hjørnet

I indeværende regnskabsår forventer Nemlig.com et nyt tocifret millionunderskud

Onlinesupermarkedet Nemlig.com har netop fremlagt regnskab for 2023/24, der udviste pæn fremgang på toplinjen med 9 pct. til 2,73 mia. kr. 

Endnu større fremgang var der på bundlinjen, der blev forbedret med 133 mio. kr. i forhold til rekordunderskuddet på 195 mio. kr. året før og udviste et underskud på 62 mio. kr. 

I hele onlinesupermarkedets levetid siden 2010 har selskabet fra Brøndby tabt hele 823 mio. kr., og der er ikke udsigt til det første plus historiske plus på bundlinjen lige foreløbig.

Et dyk ned i regnskabet viser, at Nemlig.com også forventer et tocifret millionminus i indeværende regnskabsår, der løber til udgangen af juli 2025. 

- Nemlig forventer en fortsat fremgang i omsætningen på omkring 5-10 pct. samt at øge overskuddet på EBITDA (justeret) til mellem 25 mio. kr. og 50 mio. kr. svarende til et resultat før skat på mellem minus 45 og minus 20 mio. kr., står der i ledelsesberetningen.  

Lille overskud på EBITDA

I det nyligt fremlagte regnskab opnåede selskabet et overskud på 1,4 mio. kr. på det justerede EBITDA før særlige poster. Et resultat, som Nemlig.com selv betegner som en milepæl. Det skal samtidig ses i lyset af sidste års EBITDA-resultat på et minus på hele 168 mio. kr. efter omkostninger i forbindelse med nedlukningen af det nyopførte varelager ved Aarhus, der kun var åbent i et år.  

- Det er en stor tilfredsstillelse igen at nå til det punkt, hvor Nemlig er overskudsgivende på EBITDA før særlige poster, sagde adm. direktør Stefan Plenge ved regnskabsfremlæggelsen. 

Onlinesupermarkedet er i færd med at udarbejde en ny strategi for de kommende år. Derfor har Nemlig valgt at styrke bestyrelsen med to nye medlemmer. Ind er hentet Jeanette Fangel Løgstrup og Jeppe Kallesøe Odefey, som skal bidrage til Nemligs vækststrategi. 

Bestyrelsen består herudover af Henrik Brandt, der er formand samt de to ejere Anders Holch Povlsen og Stefan Plenge, der begge er menige medlemmer.

Den aarhusianske mangemilliardær Anders Holch Povlsen ejer i dag 73 pct. af Nemlig.coms moderselskabet Intervare, mens Plenge ejer den resterende andel.  

Kommenter artiklen
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.12