Detailomsætningen fra Danmarks Statistik viser for tredje måned i træk et fald, idet detailsalget for september faldt med 0,3 pct. Faldet er bredt funderet, idet der var fald i to af de tre underliggende varekategorier.
Denne måneds detailomsætningstal bryder dermed mønstret fra forsommeren, hvor vi så beherskede stigninger. Med faldet ligger omsætningen lavere end for et år siden.
- Forbrugernes adfærd overrasker negativt. De holder på pengene og bruger færre penge i detailhandlen. Det er overraskende og skuffende, fordi forbrugerne generelt udtrykker større optimisme i forhold til økonomien. Derfor kan jeg konstatere, at detailhandlen er lige så presset, som tilfældet var inden sommeren, siger Michael H.J. Stæhr, cheføkonom i erhvervsorganisationen Dansk Erhverv.
- Detailsalget har med stor sikkerhed været unaturlig høj i de glade dage op til finanskrisen, hvor danskerne levede højt på deres skyhøje friværdier. Der har derfor været en helt naturlig nedadgående tilpasning i detailhandlen. Men spørgsmålet er, hvor længe denne tilpasning skal vare ved, og hvornår detailhandlen indfinder sig på sit naturlige niveau – og ikke mindst i hvilket lejde det naturlige niveau befinder sig.
Ifølge Michael H.J. Stæhr har vi lagt den største tilpasning bag os, og hvis ikke bunden er nået, er den i hvert fald tæt på. Omvendt vil vi ikke se detailhandlen røre på sig for alvor, før vi for alvor begynder at spore fremgang i det private forbrug, vurderer cheføkonomen. Han peger dog samtidig på en række positive indikatorer, som umiddelbart blæser i detailhandlens retning.
- Vi har i de seneste par måneder kunne observere en fremgang i både dankortomsætningen, forbrugerforventningerne og boligpriserne alt imens ledigheden og konkursomfanget har været faldende. Det er alt andet lige væsentlige faktorer, som forhåbentlig forplanter sig videre ud i forbrugerne og dermed i detailomsætningen de kommende måneder.