Ingeniør Hansen var flyttet i nye lokaler og holdt derfor reception. Der kom en buket blomster med et kort, hvorpå der stod: "Med venlig deltagelse".
Hansen ringede derfor til blomsterhandleren og forklarede om oplevelsen. Blomsterhandleren blev helt ulykkelig og vidste ikke, hvad han skulle svare.
- Tag det roligt, det er ikke noget problem for mig, svarede Hansen.
- Nej, men det er meget værre med den buket, jeg har sendt til begravelsen, hvor kortet lyder ”Tillykke med de nye lokaler”!, svarede blomsterhandleren.
Indsendt af Poul JensenKender du en sjov historie eller en god vittighed?
RetailNews opfordrer alle læsere til at sende vittige – gerne brancherelaterede – historier og indslag til redaktionen.
Tip os via
med ”Ugens Grin” i emnefeltet. Bliver dit bidrag udvalgt, kommer det med i mandagens nyhedsbrev sammen med dit navn og et link til din virksomhed.