23948sdkhjf

Coop klar til at åbne apoteker

Coop er parat til at etablere apoteker som selvstændige butikker i sine største varehuse, og øge antallet af udleveringssteder i mindre butikker betragteligt.
Coop vil gøre det nemmere for danskerne at få den medicin, de har behov for, og samtidig sikre at en høj patientsikkerhed fastholdes.

Udmeldingen kommer efter, at Produktivitetskommissionen i går lagde op til en modernisering af apotekervæsenet.

- Mens der i dag er langt mellem apotekerne, er der ikke langt mellem dagligvarebutikkerne. Vi har 1200 butikker over hele landet, mange beliggende i udkantsdanmark, hvor der i dag er langt til nærmeste apotek. Det vil gøre dagligdagen nemmere for mange danskere, og det vil give fornyet styrke til hårdt pressede små samfund og lokale butikker, siger koncerndirektør Gregers Wedell-Wedellsborg, Coop.

Kommissionen lægger op til fri etableringsret, at krav om farmaceutejerskab ophæves og shop-i-shop tillades.

- Det er afgørende for os, at vi fastholder den høje grad af sikkerhed og tryghed for forbrugerne, der er med det nuværende apotekervæsen. Vi er åbne over for at udvikle samarbejde med apoteker eller gøre det hele selv, naturligvis med uddannede, fagligt kompetente medarbejdere. Det afgørende er, at vi får øget tilgængeligheden, forbedret servicen for danskerne og givet en hånd til Udkantsdanmark, hvor vi gennem de seneste år har styrket vores butikker med ekstra funktioner som f.eks. post, pakkeudlevering og bank, siger Gregers Wedell-Wedellsborg.
Kommenter artiklen
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.156