23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Nyt fra bestyrelseslokaler og direktionsgange

Se hvilke virksomheder med relation til detailbranchen, der melder om udskiftninger i bestyrelsen eller på ledende poster i denne uge.
Chr. Augustinus Fabrikker Aktieselskab

Peter Augustinus er udtrådt af bestyrelsen hos Chr. Augustinus Fabrikker Aktieselskab (kilde: Børsen).

Chr. Augustinus Fabrikker Aktieselskab ejer større aktiebesiddelser i blandt andet Dagrofa, Fritz Hansen og Jeudan.

Designa A/S

Jens Iversen er udtrådt af bestyrelsen hos Designa A/S (kilde: Børsen).

Designa A/S producerer køkkener og badeværelser.

DK Company A/S

Jacob Vinther er indtrådt som næstformand for bestyrelsen hos DK Company A/S i stedet for Dion Møberg Eriksen. Samtidig er Janne Burkard Moltke-Leth indtrådt i bestyrelsen (kilde: Børsen).

DK Company er en modekoncern med mærker som fx Blend, Fransa, ICHI og Karen by Simonsen.

HB Textil A/S

Carsten Ørnbo er indtrådt i bestyrelsen hos HB Textil A/S i stedet for Steen Buchreitz Jensen (kilde: Børsen).

HB Textil A/S er grossistvirksomhed inden for strømper, strømpebukser og undertøj.

Lene Bjerre Design A/S

Per Buus er indtrådt som bestyrelsesformand hos Lene Bjerre Design i stedet for Kurt Bruno Christensen (kilde: Børsen).

Lene Bjerre Design A/S er leverandør af boligindretning, interiør og brugskunst.

Optik A/S

Bill Andersen er udtrådt af bestyrelsen hos Optik A/S (kilde: BIQ.dk).

Optimera

Ole Koch Thomsen er blevet ansat som leder af Optimeras forretninger i Vinderup og Tim.

Optimera er en kæde af byggemarkeder med 18 forretninger i Danmark.

Peter Bodum A/S

Ulrik Justesen, Schweiz, er indtrådt i bestyrelsen hos Peter Bodum A/S (kilde: Børsen).

Peter Bodum A/S leverer køkkenudstyr.

Reitan Convenience Denmark A/S

Arne Johan Heim, Norge, er indtrådt i bestyrelsen hos Reitan Convenience Denmark A/S (kilde: Børsen).

Reitan Convenience Denmark A/S står blandt andet bag 7-eleven kæden.

Super-Brugsen

Kenneth Pedersen er med virkning fra 1. juni blevet ansat som ny kædedirektør hos SuperBrugsen i stedet for Michael Løve. Salgs- og sortimentsdirektør Brian Seemann er konstitueret som kædedirektør, indtil Kenneth Pedersen starter.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web03