23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Bolia.com i top 3 ved europæisk e-handelspris

Igen i år fik Danmark en en top 3 placering ved European Ecommerce Awards, da Bolia.com fik 3. plads i Barcelona.

Det er 4. gang ud af 4, at vi er blandt Europas top i e-handel. Det skriver FDIH.

Danmark markerer sig igen flot i Europa, denne gang ved Global Ecommerce Summit i Barcelona, hvor godt 700 deltagere fra 35 lande mødes til inspiration og drøftelser om e-handel. Samt selvfølgelig uddeling af de eurropæiske e-handelspriser, European Ecommerce Awards.

Danskerne stiller med 40 deltagere til konferencen, og to virksomheder i prisuddelingen. Guldvinderen af E-handelsprisen 2014, Brdr. Dahl, samt Bolia.com, der er indstillet af en professionel jury.

Brdr. Dahl røg desværre lige uden for podiepladserne i konkurrencen med de øvrige nationale prisvindere, men for 4. gang ud af 4 mulige var der en dansk virksomhed blandt prisvinderne, da Bolia.com fik en tredjeplads.

- Et stort tillykke til Bolia.com, der har gjort det rigtigt godt. Vi har også fået meget ros på konferencen for, at vi stiller med en vinder som Brdr. Dahl, der er B2B-virksomhed, hvilket aldrig er set før. De fik en flot placering, men selvfølgelig havde vi også gerne set dem på podiet, siger administrerende direktør Annette Falberg, FDIH fra Barcelona.

Konferencen, der bærer undertitlen, "No Borders, No Channels" slutter onsdag den 18. juni 2014.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.136