H&M vil åbne 375 butikker i år
Modekæden H&M har netop afsluttet sit halvårsregnskab for 2013/14. Kæden har i årets første 6 måneder øgede salget med 17 pct. til knap 70 mia. SEK.
375 butikker
H&M planlægger at åbne 375 nye butikker i år. I april åbnede de første butik i Australien. Til efteråret følger åbninger i Indien og Philippinerne. Og i Italien, Spanien og Kina åbner kæden i år for første gang onlinebutikker.
H&M åbnede i marts i år onlinebutik i Frankrig: Kæden planlægger åbner kæde også webshops i Italien og Spanien. Senere på året står Kina også for skud. Kæden planlægger, at åbne webshops på mellem 8 og 10 nye markeder i 2015.
Nyt skokoncept
H&M udvider deres skokoncept, som en del af en langsigtet strategi. Fra efteråret udvides der med fodtøj til kvinder, mænd, teenagere og børn. Den ny skokoncept vil tilbyde en række forskellige modeller i forskellige prisklasser. Det nye koncept vil blive lanceret i udvalgte H&M-butikker i ni lande og på kædens online-markeder.