23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Isenkræmmere åbner butikskrig

Efter to år med røde tal oplever Imerco igen overskud, og det har fået kæden til at vedtage planer om at åbne flere butikker og modernisere de eksisterende.

Ifølge administrerende direktør i Imerco, Frederik Brønnum, vil der være fornyet fokus på vækst på trods af, at den danske detailhandel fortsat er presset. Det skriver Jyllands-Posten.

Sidste år lød Imercos underskud på 26 mio. kr. før skat, men det er nu ændret til et overskud på 19 mio. kr.

Imercos hovedkonkurrent, Inspiration, der melder om en lignende målsætning, har ligeledes oplevet vækst, og for at ligge forrest i feltet skal Inspiration satse mere på nethandel og opgradering af forretningerne, fortæller administrerende direktør i Frank Sørensen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|