23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Natdistribution kræver investeringer

Butikkerne og distributørerne har et stigende ønske om at levere varer til dagligvarebutikkerne om aftenen og natten og tidligt om morgenen.
Annonce

Hvis flere butikkerne skal have leveret varer i ydertimerne, stiller det store krav til både butikker og lastbiler, hvis man skal undgå at overskride de lokale støjgrænser. Det skriver Dansk Handelsblad.

Flere forsøg med natdistribution og udviklingen af støjsvagt udstyr har gjort det muligt for kæderne at forsyne butikkerne med varer om aftenen og tidligt om morgenen, men for både kæder og distributører bliver der tale om at foretage investeringer.

Annonce

Investeringerne er dels i den del af butikken, hvor varerne leveres, og dels i støjsvagt materiel.

Støjberegning

Annonce

Det fremgår af en ny rapport om støjsvag varelevering. Rapporten er udarbejdet i samarbejde med Trafikstyrelsen og de to projekter Distribution i ydertimerne (DYT) og 24T Transport.

Annonce

Læs mere i Dansk Handelsblad

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|