23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Field's: Vores svenske ansatte er bekymrede over grænsekontrol

Hvad kommer den øgede grænsekontrol mod Sverige til at betyde for svenskere, der arbejder i Danmark?

Vil de svenske ansatte blive i Field's, når de skal bruge længere tid på transport?

Det er et spørgsmål, som mange i det københavnske shopping-center Field's stiller sig selv.

Det skriver Avisen.dk.

Her arbejder over hundrede svenskere. Og derfor kan øget transporttid og køer ved ID-kontrollen på stationen i Københavns Lufthavn have stor betydning.

- Det værste er usikkerheden for, hvad det vil betyde, siger Center Manager i Field's, Lotte Eiskjær Andersen til Avisen.dk.

Et spørgsmål er for eksempel, om de svenske ansatte skal tage afsted flere timer før, fordi der kan være lange køer ved kontrollen.

Det kan ifølge Lotte Eiskjær Andersen specielt skabe problemer for de ansatte, der skal hente børn i børnehaven.

- Hvis det bliver for kompliceret at komme på arbejde, kan det selvfølgelig godt betyde, at nogle vil søge job andet sted, siger Lotte Eiskjær Andersen til Avisen.dk.

Hun tør dog ikke spå om, hvorvidt grænsekontrollen vil betyde, at butikkerne i Field's bliver nødt til at lede efter ny arbejdskraft.

- Det tør jeg slet ikke sige. Men indtil videre kan jeg se, at vores butikker tager den med ro og ser det hele an, siger Lotte Eiskjær Andersen til Avisen.dk.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|