23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

To nye discountbutikker til Holstebro

- En ny butik vil nok koste lidt omsætning i brugsen i Mejrup, men det må den leve med, siger byrådsmedlem.

Der kommer både en ny discountbutik ved Viborgvej og en anden ved Herningvej i Holstebro, som vil konkurrere om kunderne med Dagli'Brugser i Mejrup og Mejdal, skriver Holstebro Onsdag.

Politikerne i byens økonomiudvalg har i hvert fald sagt principielt ja til de to butikker, efter en længere debat onsdag i denne uge.

- Vi overvejede, om der er basis for de nye butikker -og især om butikken ved Viborgvej vil ødelægge grundlaget for brugsen i Mejrup. På den anden side bor der så mange i området, så vi mener, at der er grundlag for en ekstra butik. En ny butik vil nok koste lidt omsætning i brugsen i Mejrup, men det må den leve med, siger Karsten Filsø, der er byrådsmedlem for SF.

Begge butikker bliver placeret i nærheden af nye boligområder for at skabe grundlag for vækst.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|