23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

220 skobutikker får nyt fælles it-system

Shoe-d-vision, der er central indkøbs- og markedsføringsorganisation for skokæderne Skoringen, Zjoos samt en række ECCO-shops, har indgået aftale om et nyt, fælles økonomisystem.

For at ruste sig til fremtiden har 220 sko-butikker i Danmark og Norge nu valgt et fælles økonomisystem, der skal kunne vokse med butikkerne og kædens centrale indkøbsfunktion.

Det fortæller organisationen Shoe-d-vision, der har indgået aftale med nordiske Visma Software og partneren Amesto om det nye, fælles økonomisystem, i en pressemeddelelse.

- Det er vores ambition at tage kampen op og styrke vores position på markedet. Vi investerer derfor massivt i butikkerne og med forretningsunderstøttende tiltag, herunder vores vitale it-systemer, siger it-chef Asger Simonsen fra Shoe-d-vision og uddyber:

- Vores nuværende økonomisystem kører på en ældre platform og taler f.eks. ikke sammen med vores kasseløsninger ude i butikkerne. Med den nordiske Visma Business-løsning får vi et fælles og skalérbart økonomisystem, der kan integreres med vores øvrige IT-systemer og kasseløsninger i butikkerne. Samtidig er det gearet til den fremtid, som vi allerede nu er ved at forberede os på, forklarer it-chef Asger Simonsen fra Shoe-d-vision, der er central indkøbs- og markedsføringsorganisation for skokæderne Skoringen, zjoos samt en række ECCO-shops i Danmark og Norge.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|