23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Søger 500 medarbejdere til ny Bilka

Dansk Supermarked offentliggjorde i går, at koncernen

vil åbne et Bilka-varehus

der, hvor der i dag ligger en Kvickly.

Den nye Bilka bliver større end den gamle Kvickly, og derfor vil der også være behov for en del flere medarbejdere, fortæller direktør Mark Nielsen

til Randers Amtsavis

.

Faktisk skal koncernen ud at søge 500 nye medarbejdere til at holde butikken i gang fra 6 morgen og til midnat - inklusiv en ny varehuschef.

Kvickly har i dag 155 medarbejdere, og det er endnu ikke besluttet, om disse eller nogle af disse kan skifte til Bilka-uniformen.

- Bilkas aftale er med udlejeren AP Pension, og derfor har vi ikke nogen aftale med Coop om at overtage nogle af Kvicklys nuværende medarbejdere. Men det er klart, at vi er på udkig efter dygtige medarbejdere, så jeg kan da kun opfordre interesserede til at søge, siger direktør Mark Nielsen.

Han fortæller desuden, at den nye Bilka i Randers med sine 13.700 kvadratmeter bliver en mellemstor Bilka i forhold til sine søsterbutikker.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.19