23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Så er Milles egen tørmælk på vej mod Kina

Direktør regner med hurtigt at femdoble mængden

I dag er en stor dag for den dansk-kinesiske virksomhed Mille Food, der med base i Hundested fremstiller store mængder modermælkserstatning til kinesiske babyer.

Det første lastbillæs bliver sendt af sted med kurs mod Kina i overværelse af beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen, den kinesiske ambassadør og alle fabrikkens medarbejdere, oplyser Mille Food.

- Vi har investeret mange penge, før produktionen kunne komme i gang, og vi er glade og stolte over, at kinesiske babyer nu kan få mælkepulver af højeste standard. siger Mille Foods direktør, Steve Wang.

Mille Food fik i februar den sidste og afgørende myndighedsgodkendelse fra Kina, således at virksomheden nu har tilladelse til at sælge i Kina. Dermed kunne produktionen af modermælkserstatning og tørmælk til småbørn for alvor tage fart.

I år vil Mille ifølge Steve Wang producere 5.000 ton færdigt mælkepulver, der er baseret på råvarer fra det finske mejeriselskab Valio.

- Med udvidelse af produktionskapaciteten regner vi med, at Mille i løbet af få år producerer 25.000-30.000 ton pulver om året, fortæller direktøren, som beskæftiger op imod 50 medarbejdere i Hundested og regner med endnu flere i de kommende år.

Mille Food, der blev etableret i 2013, sikrede sig i november sidste år en investering på 500 millioner kroner fra kinesiske investorer. Inden fabrikken i Hundested blev en realitet, fik Mille Food lavet sit mælkepulver hos Arla, så der har også tidligere været Mille-produkter i Kina - men nu kommer de altså fra virksomhedens helt egen fabrik.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.046|