23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Genåbning og gensyn med BR i Holstebro

Efter fem måneder uden legetøjsbutik i byen, åbner BR i Holstebro igen.

Siden Toys'R'Us på Nyholmvej og BR-butikken i gågaden lukkede mellem julen og nytår, har Holstebro været uden en ren legetøjsbutik, skriver Dagbladet Holstebro-Struer.

Den 7. maj klokken 12 åbnes dørene imidlertid til en ny Fætter BR-forretning i de lokaler, som tidligere husede Toys'R'us.

Plads til leg

Salling Group, der købte Top-Toy's danske varelager samt rettighederne til at BR-navnet efter Top-Toy's konkurs, har efterhånden opbygget en rutine i åbninger. På landsplan genåbner Salling Group 26 butikker, og en af de sidste bliver forretningen i Holstebro.

Åbningen vil forløbe, som man har set de øvrige steder, med ballonportal, Fætter BR-figuren og gaver til de første 100 børn.

- Det er både genåbning og gensyn, vi har lagt vægt på, samt at der i butikken bliver plads til at lege, og vi har i Holstebro store lokaler til leg. Butikken vil med andre ord komme til at byde på alt det, man ikke får på internettet, siger kommunikationsmedarbejder hos Salling Group Mai Bakmand til Dagbladet Holstebro-Struer.

Look & feel som Fætter BR

Tidligere har Charlotte From, der er chef for BR-kæden, fortalt til avisen, at de ansatte bliver en blanding af tidligere Top-Toy ansatte, tidligere ansatte i Salling Groups andre kæder og helt nye ansigter.

- Den vil have "look & feel" som en Fætter BR-butik. Rent varemæssigt vil vi have de samme varer, og selvfølgelig gode nyheder, men vi har jo købt Top-Toys' varelager, og derfor vil der være de samme varer, som butikken lukkede med, sagde Charlotte From i den forbindelse.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.192