23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Rosendahl får stor millionbøde for "alvorligt" brud på konkurrenceloven

Salget af Kähler-vaser og Bjørn Wiinblad-skåle er holdt kunstigt ved lige i brud med konkurrenceloven. Derfor har Konkurrencerådet udstedt en bøde i millionklassen
Annonce

I en todelt sag om overtrædelser af konkurrenceloven er designhuset Rosendahl Design Group blevet idømt en større millionbøde af Konkurrencerådet. Det oplyser Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen i en pressemeddelelse.

- Rosendahl har stillet krav til sine forhandlere om, at de ikke må sælge Rosendahls produkter videre til andre forhandlere, som henvender sig for at købe produkterne. Desuden skulle nogle forhandlere holde priserne på et vist niveau. På den måde har Rosendahl søgt at holde priserne oppe, uanset hvor forbrugerne købte Rosendahls designprodukter, fortæller Konkurrencerådets formand, Christian Schultz, om sagen og tilføjer:

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.158|