23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Det konkursramte brillefirma Christopher Cloos er blevet opkøbt

OPDATERET 14:38

Det konkursramte brillefirma Christopher Cloos er blevet opkøbt. Køberen er brillevirksomheden Luxreaders, som blandt andet er stiftet af Thiele-arvingen Frederik Thiele.

Det skriver Finans.

Nicki Due-Rasmussen, der er medejer af Luxreaders, bekræfter købet over for mediet.

Tidligere er Christopher Cloos blevet bemærket ved at have brugt kendte ansigter som NFL-stjernen Tom Brady og den svenske model Elsa Hosk i sin markedsføring.

Det fremgår ikke, hvad Luxreaders har betalt for aktiverne i den konkursramte virksomhed. Men ifølge Finans er det planen, at Christopher Cloos skal køre videre som selvstændigt brand.

- Det var en strategisk no-brainer for os at købe Christopher Cloos' konkursbo. Vi ser en masse synergier og tror, at vi kan skabe en rentabel drift for Christopher Cloos, siger Nicki Due-Rasmussen til Finans.

Chistopher Cloos gik konkurs i december 2022. Det skete blandt andet, fordi det blev sværere at rejse nye penge til vækstvirksomheder.

I slutningen af 2021 fik virksomheden ellers en af Danmarks rigeste med i ejerkredsen. Her købte milliardæren Tais Clausen 5-9,99 procent af Christopher Cloos.

Tais Clausen var i 2000 med til at stifte televirksomheden 3Shape, der sælger 3D-udstyr til høreapparater og tandlægeindustrien.

Christopher Cloos blev stiftet i 2016 og har endnu ikke haft et overskud. I 2021 lød underskuddet på 13,7 millioner kroner.

Luxreaders sælger især læsebriller og er stiftet af Frederik Thiele og Thomas Olsen i 2017. Frederik Thiele sidder i direktionen sammen med Aleksander Due-Rasmussen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078