23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Nyt omsætningsspring i Rema 1000

Mens mange dagligvarekæder må slås for at fastholde salget, fortsætter Rema 1000 med at fordoble omsætningen hvert femte år.

Salget i den norskejede franchinsekæde Rema 1000 er endnu en gang fordoblet på fem år efter en stigning på næsten 20 pct. til 8,4 mia. kr. i 2012.

Mens mange dagligvarekæder må slås for at fastholde salget, fortsætter den norskejede franchisekæde Rema 1000 med at fordoble omsætningen hvert femte år, og i 2012 lykkedes det endda med en bred margen. Årsvæksten i 2012 er den højeste i kæden siden 2008.

Lukkeloven er positiv

Rema 1000s markedsandel i Danmark nærmer sig efterhånden første otte pct., og væksten i andele har taget yderligere fart efter lukkelovens forsvinden.

– Vi har en positiv effekt af den ændring, der er sket i lukkeloven, siger Rema 1000s adm. direktør Henrik Burkal.

– Forbrugernes mønstre er lidt i opbrud i forhold til den nye måde at handle på. Her tænker jeg både på søndagene og aftenerne. Jeg tror, at mere og mere handel rykker over på søndagene. Aftenerne vil også blive større fremover. Det er i hvert fald Remas erfaringer fra Norge, siger han.

Læs mere i Dansk Handelsblad fredag 25. januar

BREAKING
{{ article.headline }}
0.16|instance-web01