SuperBrugsen har i den seneste tid kørt en kampagne for at for flere lokale producenter til at sælge varer i kæden. Nu vil landbruget også få flere fødevarer fra små producenter ud til forbrugerne. Det skriver Dansk Handelsblad.
– Vi ved, at danskerne i stigende grad efterspørger unikke fødevarer, der er produceret i deres lokalområde, og at landmændene også gerne vil afsætte lokalt, siger Gustaf Bock, chefkonsulent i Videncentret for Landbrug.
AnnonceBag det nye projekt står Videncentret for Landbrug og fem rådgivningsvirksomheder inden for Dansk Landbrugsrådgivning.
AnnonceFormålet er at etablere en række lokale mikronetværk med tre-seks små fødevareproducenter, der gerne vil afsætte lokalt producerede kvalitetsfødevarer.
Annoncefor at læse hele artiklen
Log på Dansk Handelsblad Annonce Annonce