23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Øl-entusiaster vilde med fynsk øl

Danske Ølentusiaster kårede i weekenden Årets danske Ølnyheder, hvor fynsk øl generelt klarede sig rigtig godt.

Indslev Bryggeri havde hele fire øl med i finalefeltet ved kåringen af årets danske Ølnyhed(er), som fandt sted ved Danske Ølentusiasters Generalforsamling lørdag den 16. marts.

To vinder-øl

I kategorien op til 5,9% blev vinderen Simcoe & Chinook IPA og i kategorien på 6% og derover blev vinderen Imperial Vanilla Coffee Porter.

Ugly Duck Brewing Co. er Indslev Bryggeris kun et år gamle satsning på øl uden for deres traditionelle hvedeøl. I samarbejde med Martin Jensen fra det hedengangne Raasted Bryghus har de udviklet en række spændende øl, og det har altså vist sig at disse i høj grad er faldet i publikums smag.

Blandt mere end 750 danske ølnyheder fra mere end 100 bryggerier i 2012 slap imponerende 4 øl fra Ugly Duck Brewing Co. gennem nåleøjet og kom dermed til at udgøre en tredjedel af de 12 øl der var med i finaleafstemningen.

Og Ugly Duck gjorde rent bord ved at vinde begge kategorier klart. I kategorien op til 5,9 % ABV lå Simcoe & Chinook IPA næsten fra start i spidsen, og endte med at have halvanden gang så mange stemmer som nr. 2. I kategorien over 6 % ABV var der mere kamp om førstepladsen.

Under hele februar måneds afstemning lå tre øl side om side; Grisk fra Hornbeer, Christmas Ale fra Fur Bryghus og Imperial Vanilla Coffee Porter fra Ugly Duck Brewing Co., men i slutspurten tog sidstnævnte afstand og endte med at vinde med næsten hver tredje afgivne stemme.

Fynske bryggerier i front

I det hele taget klarede fynsk øl sig endnu en gang rigtig godt. Foruden de fire øl fra Ugly Duck havde Indslev Bryggeri også deres Mørk Hvede med i finalen og endelig var Bryggeriet Vestfyen for 7. gang i træk repræsenteret med deres årlige udgave af Willemoes Jul. Alt i alt satte fynske bryggerier sig på over 50 % af samtlige afgivne stemmer i finalen!

Hornbeer, som i 2011 vandt begge kategorier, måtte i år nøjes med en andenplads for Jule Gris(k) i kategorien op til 5,9 %, hvor Det lille Bryggeri tog tredjepladsen med en Chokolade Chili Porter, og en tredjeplads for Grisk i kategorien over 6,0 %, hvor Fur Bryghus tog andenpladsen med deres Christmas Ale.

Top 5 for kategorien op til 5,9 % ABV
ØlBryggeriStemmeandel
Simcoe & Chinook IPAUgly Duck Brewing Co.23.3%
Jule Gris(k)Hornbeer15.7%
Chokolade Chili PorterDet lille Bryggeri14.5%
Mørk HvedeIndslev Bryggeri13.6%
EskilHornbeer11.2%
Top 5 i kategorien 6 % ABV og derover
Imperial Vanilla Coffee PorterUgly Duck Brewing Co.28.2%
Christmas AleFur Bryghus24.0%
GriskHornbeer21.6%
Willemoes Jul 2012Bryggeriet Vestfyen16.7%
HopfestUgly Duck Brewing Co.9.5%

BREAKING
{{ article.headline }}
0.156