23948sdkhjf
Del siden
Annonce

EFSA åbner for rådgivning til virksomheder om Novel Food-ansøgninger i EU

Små og mellemstore virksomheder (SMV'er) i fødevarebranchen får nu mulighed for at få gratis rådgivning om godkendelsesprocessen for nye fødevarer i EU. Den Europæiske Fødevaresikkerhedsautoritet (EFSA) har netop åbnet for tilmeldinger til 2025-udgaven af deres rådgivningsprogram for novel food-ansøgninger.

Godkendelsen af nye fødevarer i EU er en kompleks proces, hvor virksomheder skal dokumentere, at deres produkter er sikre. Netop denne udfordring søger EFSA at imødekomme ved at tilbyde specialiseret rådgivning til SMV’er, der ønsker at bringe innovative fødevarer på markedet. Formålet er at hjælpe virksomheder med at forstå kravene i ansøgningsprocessen, så de kan indsende komplette og velfunderede ansøgninger.

Programmet tilbyder vejledning i to faser: tidligt i udviklingen, før virksomhederne igangsætter studierne, og senere, når de fleste data er indsamlet. 

Interesserede virksomheder skal indsende en tilkendegivelse af interesse via EFSA’s hjemmeside senest den 12. juni 2025

DTU Fødevareinstituttet
Henrik Dams Allé
Bygning 202
2800 Kgs Lyngby
Lyngby-Taarbæk Kommune
Danmark
CVR nummer: DK30060946

Kontaktperson

LHK
Lene Hundborg Koss
lehk@food.dtu.dk

Send til en kollega

0.062