Robinson-deltagelse har ændret tidligere topchefs liv: Det skal han nu
Det er en af de oplevelser, der har forandret hans liv fuldstændig. På den gode måde. Og nu ved stifter og tidligere adm. direktør i Luksusbaby, hvad han vil kaste sig over professionelt.
Så selv om det har været udfordrende at være en del af realityprogrammet Robinson Ekspeditionen, så fortryder 44-årige Morten Grabowski Kjær ikke et sekund.
Heller ikke selv om medstifteren af Luksusbaby skulle leve med det, han selv kalder de to s'er - sult og savn - i de omkring 40 dage, han har var en del af ekspeditionen på en af Malaysias øde øer.
- Det har været det hele værd.
Både ked af det og lettet
Undervejs i ekspeditionen er deltagerne blevet stemt ud og sendt hjem, og mandag aften i finaleafsnittet trak Morgen Grabowski Kjær det korteste strå og nåede ikke selve finalen.
- Jeg var både ked af det og lettet. Selvfølgelig ville jeg gerne vinde, nu hvor jeg var nået så langt, siger han.
- Men omvendt føler jeg, at jeg har fået alt med hjem, selv om jeg ikke fik trofæet. Jeg var mættet og helt afklaret. Det var aldrig mit største mål at vinde, det var i stedet at udfordre mig selv og få så mange dage med ekspeditionen som muligt.
Og hvad var så det første, han gjorde, da eventyret var slut?
- Jeg talte i telefon med min kone i fire timer.
En livsændrende oplevelse
Nu, hvor han er hjemme i hverdagen igen på sådan en grå og våd vinterdag, tøver Morten Grabowski Kjær ikke, når han skal sætte ord på, hvad han fik ud af strabadserne under de varmere himmelstrøg.
- Det har været en livsændrende oplevelse. Jeg har fundet ind til mig selv, og hvad det er, der er vigtigt for mig.
Og det er at være med til at gøre en forskel for andre. Derfor har Morten Grabowski Kjær trukket sig fra den daglige ledelse i Luksusbaby og er gået i gang med at etablere et værested for unge, der har det svært.
Af samme årsag har han allerede i slutningen af september stiftet selskabet "Potentialet ApS", hvis formål er "at drive og facilitere institutionsophold for udsatte", som det står beskrevet i cvr-registret.
Her fremgår det også, at både han og hans kone, Ann Louise Christine Aasted, er indsat som direktører i selskabet.
- Og så vil jeg gerne med i et par bestyrelser, der giver mening for mig. Efter 10 år i spidsen for Luksusbaby ved jeg, det er vigtigt at bevare kontakten til erhvervslivet, når man kaster sig ud i iværksætteri, siger han.
- I Robinson fandt jeg svaret på, hvad jeg brænder for. Det er at få andre til at lykkes. Men det var hårdt, og jeg har lært, at man skal derud, hvor det gør ondt, hvis man for alvor vil ændre sig.
At føle savnet
Det var især den mentale del, der var hård for Morten Grabowski Kjær.
Som seere af ekspeditionen på Viaplay har kunnet se, har han en yderst følsom side, og tankerne fløj ofte hjem til Aalborg. Han savnede sine fire børn i alderen to til 19 år og sin hustru Ann-Louise Aasted.
Set i bakspejlet var det med til, at han fik opfyldt sin mission.
- At nå ind til kernen af mig selv under pres og mærke mine følelser. Jeg troede, jeg kendte til at savne mine fire børn for eksempel - men der følte jeg savnet, siger Morten Grabowski Kjær.
- Jeg har lært ikke at tage alt for givet.
Robinson gav modet
Den fysiske del af ekspeditionen var ikke nær så svær for ham.
- Jeg havde ikke meget som barn, og jeg tror, det var en fordel på øen, siger han.
- For midt i ensomheden og sulten var jeg helt indstillet på, at jeg ikke kunne gøre noget ved det. Det handlede om at få det bedst mulige ud af situationen.
Og han er ikke i tvivl om, at Robinson Ekspeditionen 2024 har været et vendepunkt i hans liv.
- Jeg synes selv, jeg er blevet en bedre mand, der har fundet sin vej. Robinson gav mig modet.
Artiklen er en del af temaet Detail.