Discountkæden Kiwi er i gang med at bygge en butik i Ganløse, som bliver en ny prototype for, hvordan kædens butikker skal se ud. Butikken er en videreudvikling af kædens hidtidige protype butik i Nr. Sundby. Det skriver Dansk Handelsblad.
– Vi tester nogle nye elementer af, og samtidig kigger vi på teknikken, hvordan vi kan gøre butikken mere energieffektiv, fortæller Carsten Hansen, adm. direktør i Kiwi Danmark.
AnnonceDen ny butik i Vanløse er planlagt at åbne i slutningen af maj, og bliver kædens butik nummer 103. Bygningen af den ny prototype-butik bremser dog ikke den igangværende ombygning af kædens butikker, som blev sat i værk efter de første test af kædens ny koncept i februar og marts. Kiwi forventer at være færdig med at ombygge alle sine butikker inden sommerferien.
Annonce– Vi gør dem mere åbne, mere lyse og med flere aktivitetspladser, og vi ændrer butikkerne, så de alle får det samme flowet i vareforløbet, fortæller Carsten Hansen.
AnnonceLæs mere i Dansk Handelsblad.
Annonce Annonce