23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Færre brugsforeninger er Coop utro

Kun én brugsforening driver et købmands-supermarked, når Låsby Brugsforening får solgt butiksdriften i sin Eurospar.
Annonce

En epoke er ved at være forbi, efterhånden som antallet af selvstændige brugsforeningers "udenomsaffærer" med købmændenes kæder og grossisten SuperGros skrumper ind. Det skriver Dansk Handelsblad.

Bestyrelsen i den brugsforening, der står bag Eurospar i Låsby vest for Aarhus har ifølge lokalavisen Galten og Omegns Folkeblad netop ændret vedtægter, så foreningen fra 1. december sælger driften af sit skrantende supermarked til en privat købmand - lige som naboforeningen i Harlev har gjort det med sin Eurospar.

Annonce

Dermed bliver brugsforeningen i nordsjællandske Tikøb den sidste, der stadig driver butik i en købmandskæde - også her er det en Eurospar.

Annonce

I Tikøb fastholder foreningen samarbejdet med Dagrofa-ejede SuperGros.

Læs mere i Dansk Handelsblad.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.172|instance-web03