Sydsjællandsk købmand: Smil på læben og gratis fadøl lokker folk til Min Købmand Mern
På Sydsjælland ligger Per Thøfners Min Købmand-butik i den lille by Mern. Her er det butikkens varemærke at give kunderne en god oplevelse, når de handler.
- Vi gør meget ud af, at vores kunder har en god oplevelse, når de går herfra. Det er vigtigt for os, og jeg har hørt flere gange fra folk, at de går herfra med et smil på læben. Det er vi rigtig glade for, siger Per Thøfner.
Lokale varer og familiær stemning
Det er især vigtigt, at folk vælger Min Købmand i Mern til, fordi de nærliggende byer, såsom Præstø og Vordingborg, kan tilbyde et bredt udvalg af discountbutikker. Det betyder udover servicen, at Per Thøfner også skal kunne sørge for et bredt udvalg.
- Vi ved godt, at folk køber stort ind andre steder, så vi skal kunne tilbyde det meste, fordi vi er der, hvor folk lige holder ind og køber det, de mangler. Vi har også fået en del lokalt producerede varer på hylderne, som adskiller os fra de andre butikker, siger han.
Læs også: Nordjysk købmand: Mel og sukker er det samme, men stemningen fås ikke andre steder
Derudover er den lokale forankring en stor del af købmandskabet for Per Thøfner. Det ses blandt andet i personalet, som Per Thøfner har et næsten familiært forhold til.
- Vores ungarbejdere er fra lokalområdet, og vi kender deres familier, og hvis deres forældre er skilt, kender vi også papmor eller papfar og deres papsøskende. Det betyder meget for den lokale forankring, at vi kan rekruttere her fra området, og at vi kender hinanden på den måde, siger han.
Prøver gerne events
Og så er der foreningerne i byen, som Per Thøfner meget gerne støtter, når han har mulighed for det.
- Vi har et rigtig godt samarbejde med borgerforeningen og idrætsforeningen, som jeg har haft mulighed for at støtte med penge til arrangementer og lokale initiativer, siger han.
Udover et smil på læben og de rigtige ting i sortimentet, vil Per Thøfner også gerne give kunderne og byen lidt ekstra. Derfor forsøgte han i foråret at lave et event, der siden har mødt efterspørgsel.
- Da man måtte være 200 personer samlet efter coronarestriktionerne, tændte jeg op i et bål ved parkeringspladsen og satte nogle paller ud med hynder på, og så skrev jeg ud, at de først 200 øl var gratis. Det er noget, folk gerne vil, og det giver et sammenhold i byen. Siden har flere faktisk efterspurgt noget lignende, så det vil jeg rigtig gerne lave mere af, siger Per Thøfner.