23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Coop lander ny IT-direktør

I efteråret i fjor forlod Morten Holm Christiansen stillingen som IT-direktør i Coop, da han fik et job uden for koncernen.

Nu har Coop fundet en ny mand til posten, og det bliver 48-årige Lars Ole Dybdal, der kommer fra en tilsvarende stilling i Rigspolitiet. Det skriver koncernen på Linkedin.

Han har tidligere været IT-direktør i Region Midtjylland og haft en længere karriere i TDC.

I Coop kommer han til at stå i spidsen for den organisation, der har ansvaret for IT-driftsstabilitet, den vigtige IT-support til butikkerne, en omfattende IT-projektportefølje og bliver medansvarlig for IT-systemet Coop One, hvor 73 procent af varerne jo nu er på.

Coop-CFO Thomas Brebøl Christensen glæder sig over at have fået Lars Ole Dybdal med på holdet.

- Vi er meget tilfredse med at have fået en kapacitet som Lars Ole med på holdet, hvor opgaven bliver at sikre en stabil drift, føre teknologi-organisationen ind i næste fase af vores opgradering af hele IT-landskabet og bidrage til udviklingen af Coops digitale førerposition på det danske dagligvaremarked, siger han.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.219